ces
eng
Kemp ve výjimečném prostředí ostrova 1,5 Ha na Otavě - nejčistší řece Čech
znak znak znak znak znak
facebook
  Rosenauerův mlýn .. www.rosenauer.cz .. Kemp na řece Otavě .. Horažďovice .. web design by: уззи   .. made with opensource SW .. made by GIMP
Vice na In-počasí
TOPlist
XHTML CSS jakpsatweb.cz

Rosenauerův mlýn


Muzeum mlynářství Historie objektu

První historická zmínka o objektu se datuje z doby před rokem 1670, kdy objekt sloužil jako papírna. Po roce 1752 byla papírny přestavěna na ostrovní hostinec se střelnicí a kuželníky, avšak již v roce 1795 byla výroba ručního papíru znovu obnovena.

V roce 1807 papírnu koupil pro svého syna Josefa význačný český vodohospodář a lesní inženýr Josef Rosenauer. V roce 1834, tedy po 164 letech provozu, byla papírna přestavěna na mlýn, čímž proslavená výroba ručního papíru v Horažďovicích definitivně zanikla.

Mlynářská dynastie Rosenauerů pokračovala až do 50.let minulého století, kdy majitelům nebylo umožněno mlýn provozovat. Objekt využívaly státní statky, rybáři a armáda. Budova za jejich éry zchátrala a hrozila její úplná demolice. V 90.letech zříceninu zdědil dnešní majitel, přímý potomek Rosenauerů, který, jsa rovněž vodohospodářským inženýrem, rozhodl se zachránit objekt a zbytky jeho zařízení.

Mlýn dnes leží na katastru Velkých Hydčic na ostrově proti městu Horažďovice a nachází se v něm muzeum mlynářství a využití vodní energie. Zároveň je provozován jako malá vodní elektrárna.